poniedziałek, 11 sierpnia 2014

Biografia Oskara Kolberga (1814-1890)

Portret Oskara Kolberga
Fotografia Walery Rzewuski, Kraków, 2 poł. XIX w.
Zbiory Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.
Oskar Kolberg (1814 – 1890)

    Polski etnograf i kompozytor. Był synem profesora Uniwersytetu Warszawskiego, dorastał w Warszawie. Jego sąsiadem i kolegą z liceum był Fryderyk Chopin. Pobierał lekcje gry na fortepianie, uczył się teorii muzyki i kompozycji. Pracował jako nauczyciel muzyki, urzędnik bankowy, księgowy. W 1839 r. rozpoczął zbieranie materiałów o folklorze muzycznym. Na realizację swojej pasji poświęcił 50 lat.

v  Etnograf

Kolberg – wyposażony w ołówek i kartkę papieru z pięciolinią – przemierzał całą ówczesną Polskę. Dokumentował tradycje wszystkich regionów kraju. Rozpoczął pracę od zbierania pieśni i melodii, po czym, namówiony m. in. przez Chopina, zaczął kolekcjonować wszystko, co wiąże się z kulturą ludową. Zapisywał obrzędy, zwyczaje, przysłowia, rysował stroje. Zgromadził gigantyczne archiwum, dokumentujące wszelkie aspekty szeroko rozumianej kultury tradycyjnej. Potem całość usystematyzował i opublikował w 33 – tomowym dziele pt. „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”.

v  Kompozytor

Kolberg pozostawił duży dorobek kompozytorski – kompozycje na fortepian, kompozycje sceniczne, pieśni. Do najbardziej znanych utworów należy opera „Król pasterzy”. Inspirowały go motywy ludowe. Skomponowane przez niego 26 pieśni to wynik inspiracji muzyką ludową Mazowsza.

v  Ewenement

Dzieło Kolberga jest ewenementem w skali światowej. Do tej pory nikomu na świecie nie udało się zebrać tak ogromnej ilości melodii w kontekście kultury. Dotychczas opublikowano 85 tomów pism Kolberga (jeszcze nie wszystkie), poświęcone kulturze ludowej. W dobie, gdy nie istniały jeszcze urządzenia do rejestracji dźwięku, zrealizował projekt badań i zapisywania muzyki na taką skalę, o jaką trudno do dziś.

v  Znaczenie
Zapisy muzyki i tekstów folkloru, ukazane w kontekście życia i kultury wspólnot lokalnych, do dziś wykorzystywane są przez kompozytorów, nauczycieli muzyki, muzyków folkowych, zespoły amatorskie, wreszcie badaczy i wszystkich pragnących poznać kulturę polskiej wsi XIX wieku.

Tekst opublikowany w czasopiśmie „Wszystko dla Szkoły” nr 5/2014

Zapoznaj się z materiałami na temat biografii Oskara Kolberga:






Zagraj i sprawdź swoją wiedzę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.